ISOA | International School of Osteopathy for Animals » OSTEOPATIA ZWIERZĘCA

OSTEOPATIA ZWIERZĘCA

CZYM JEST OSTEOPATIA ZWIERZĘCA?

Osteopatia zwierzęca wykorzystuje osiągnięcia medycyny osteopatycznej do diagnozowania, leczenia i poprawy jakości życia zwierząt. Oparta jest na zasadach stosowanych w terapii ludzi i podobnie bazuje na technikach manualnych. Stanowi naturalne dopełnienie opieki weterynaryjnej lub jej alternatywę.

W osteopatii zwierzęcej stosuje się wiele technik w celu poprawy funkcji fizjologicznych i / lub wspierania homeostazy, pracuje na strukturach szkieletowych, stawowych i mięśniowych i związanych z nimi elementów naczyniowych, chłonnych i nerwowych, a także na narządach wewnętrznych.

Jako dziedzina nauki i praktyki, intensywnie się rozwija, oferując miłośnikom zwierząt obiecującą karierę i pełną pasji pracę.

ZASTOSOWANIE OSTEOPATII ZWIERZĘCEJ

W ciele zwierzęcia mogą być zapisane wszystkie przebyte choroby, urazy oraz skutki niewłaściwej diety czy stresu psychicznego. Osteopatia stymuluje naturalne procesy samoregulacji organizmu. Dzięki temu wpływa na jakość życia zwierząt, wspomaga efekty sportowe oraz procesy rehabilitacji i odzyskiwania dobrej kondycji.
Terapia osteopatyczna może także wspierać leczenie różnych dolegliwości, takich jak: zwyrodnienia, urazy kręgosłupa, urazy stawów, urazy przyczepów i więzadeł, dysplazje, bóle i powikłania rozwojowe.

To dlatego osteopatia może przynieść korzyści zwierzętom domowym, jak również pracującym czy gospodarskim, a najczęstszymi pacjentami osteopatów zwierzęcych są psy i konie. Często terapia osteopatyczna stosowana jest w przypadku zwierząt angażowanych do różnego rodzaju aktywności sportowych, jak wyścigi, jeździectwo czy agility.