ISOA | International School of Osteopathy for Animals » Wpływ kości na nasz apetyt oraz metabolizm

Wpływ kości na nasz apetyt oraz metabolizm

wtorek Czerwiec 18, 2019

Twój szkielet jest o wiele więcej niż tylko strukturą podporową dla mięśni i innych tkanek. Produkuje on również hormony. Mathieu Ferron wie o tym naprawdę dużo. Naukowiec z Montreal Clinical Research Institute (IRCM) oraz profesor na wydziale medycyny Université de Montréal spędził ostatnią dekadę na badaniach nad hormonem zwanym osteokalcyną. Produkowana przez kości osteokalcyna ma wpływ na to jak metabolizujemy cukier i tłuszcz.

W ostatnim artykule w The Journal of Clinical Investigation, zespół Ferrona odkrył nowy kawałek układanki wyjaśniającej jak działa osteokalcyna. Odkrycie to może w przyszłości otworzyć drzwi dla nowych sposobów zapobiegania cukrzycy typu drugiego oraz otyłości.

Kość: organ endokrynny.

Od dawna wiadomym było, że hormony mają wpływ na kości. „Pomyślmy chociażby o tym, że z powodu spadku poziomu estrogenu, kobiety są bardziej narażone na osteoporozę gdy osiągają menopauzę,”, mówi Ferron, dyrektor Jednostki ds. Badań Integracyjnych i Fizjologii Molekularnej w IRCM.

Idea mówiąca o tym że kość sama w sobie może wpływać na inne tkanki powstała dopiero kilka lat temu dzięki odkryciu osteokalcyny. Dzięki temu hormonowi, produkowanemu przez komórki kości, łatwiej metabolizowany jest cukier.

„Jedną z funkcji osteokalcyny jest zwiększanie produkcji insuliny, co w konsekwencji redukuje poziom glukozy we krwi”, wyjaśnia Ferron. „Może to również chronić nas przed otyłością, poprzez zwiększanie wydatków na energię”.

Badania pokazały, że u niektórych osób, zmiany stężenia osteokalcyny we krwi mogą nawet powstrzymać rozwój cukrzycy. Te właściwości ochronne wzbudziły zainteresowanie Ferrona tym, jak dokładnie działa ten hormon.

Hormonalne nożyce

Osteokalcyna produkowana jest przez osteoblasty, te same komórki które odpowiedzialne są za tworzenie kości. Ilość hormonu w kości rośnie, aby następnie poprzez serię reakcji chemicznych, zostać uwolnionym do krwi. Zespół IRCM skupia się na tym kluczowym momencie. „Kiedy osteokalcyna produkowana jest w osteoblastach, jest ona w formie nieaktywnej”, zauważa Ferron. „To co nas interesowało to zrozumienie jak osteokalcyna zmienia swoją formę na aktywną, aby móc pełnić swoją rolę po uwolnieniu do krwi”.

Laboratorium IRCM ukazało, że konieczna jest do tego obecność enzymu, który zachowuje się jak molekularne nożyce. Nieaktywna osteokalcyna ma jedną cząstkę więcej niż jej forma aktywna. Naukowcy badali różne enzymy u myszy, obecne w komórkach w których produkowana byłą osteokalcyna, które to enzymy mogły być odpowiedzialne za odcinanie części sekwencji.

Zespołowi Ferrona udało się zidentyfikować ten enzym, nazywa się on furyna. Furyna powoduje przejście osteokalcyny do formy aktywnej, po czym następnie hormon ten jest uwalniany do krwi. „Udowodniliśmy, że gdy w komórkach kostnych nie było w furyny, nadal powstawała i była uwalniana nieaktywna osteokalcyna, ale prowadziło to do zwiększenia poziomu glukozy we krwi a także do zmniejszenia wydatków na energię oraz produkcji insuliny”, mówi Ferron. Usunięcie tych „nożyc” miało również inny, nieoczekiwany efekt: zmniejszało apetyt u myszy. „Jesteśmy pewni że powodowała to nieobecność furyny”, stwierdził Ferron. Rzeczywiście, jego zespół wykazał, że sama osteokalcyna nie ma wpływu na apetyt. „Nasze wyniki sugerują istnienie nowego hormonu kostnego, który kontroluje przyjmowanie pokarmu. W przyszłej pracy mamy nadzieję ustalić, czy furyna wchodzi w interakcje z innym białkiem odpowiedzialnym za regulację apetytu”, mówi Ferron.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i zastosowanie mają Polityki prywatności i Warunki świadczenia usług Google.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Marcin Szkolnicki działający pod firmą Systema Marcin Szkolnicki z siedzibą przy ul. Łużyckiej 18A, 51-111 Wrocław wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) o numerze ewidencyjnym: 2.02/00120/2016.
Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem email kontakt@isoa.pl.