ISOA | International School of Osteopathy for Animals » Wykorzystanie techniki pompy limfatycznej w terapii psów.

Wykorzystanie techniki pompy limfatycznej w terapii psów.

poniedziałek 22 czerwca, 2020

Terapia osteopatyczna z wykorzystaniem technik pompy limfatycznej (LPT) jest używana w leczeniu obrzęków, ale ich bezpośredni wpływ na przepływ limfy nie został zbadany. W poniższych badaniach zanalizowaliśmy wpływ LPT na przepływ limfy w przewodzie piersiowym u przytomnych psów pod aparaturą medyczną, u których występował obrzęk, powstały w wyniku zwężenia żyły głównej dolnej (IVC).

Metody i Wyniki
U sześciu psów wszczepiono chirurgicznie ultradźwiękowy przetwornik przepływu na przewodzie piersiowym oraz cewniki na aorcie piersiowej zstępującej i żyle głównej dolnej. Po okresie rekonwalescencji pooperacyjnej, zmierzono zmienne hemodynamiczne. 1) przed LPT, 
2) w trakcie 4 minutowej LPT, 3) po LPT, przy braku i w obecności obrzęku, wywołanego zwężeniem IVC. Wspomniane zwężenie może zwiększać obwód brzucha od 60 ± 2.6 do 75 ± 2.9 cm.
Powyżej zwężenia IVC, LPT zwiększyła przepływ limfy (P < 0.05) od 1.9 ± 0.2 ml/min do maksymalnie 4.7 ± 1.2 ml/min, natomiast poniżej zwężenia IVC, LPT zwiększała przepływ limfy (P <0,05) od 7,9 ± 2,2 do maksymalnie 11,7 ± 2,2 ml / min.

Przyrostowy przepływ limfy podczas 4 minutowej mobilizacji LPT (tj. przepływ, który przekroczył wartość 4 minutowego przepływu podstawowego), wynosił 10,6 ml poniżej zwężenia IVC. Przepływ przyrostowy nie był istotnie większy, niż przepływ zmierzony powyżej zwężenia IVC.

Wnioski
Obrzęk spowodowany zwężeniem IVC wyraźnie zwiększył przepływ limfy w przewodzie piersiowym. LPT zwiększało przepływ limfy 
w przewodzie piersiowym powyżej i poniżej zwężenia IVC. Przepływ limfy zmobilizowany przez 4 min LPT w obecności obrzęku nie był znacząco większy, niż przepływ zmobilizowany powyżej obrzęku.

autorzy: Parna Prajapati, M.B.B.S.,1 Pankhil Shah, M.B.B.S., M.P.H.,1 Hollis H. King, D.O., Ph.D.,2 Arthur G. Williams, Jr., B.S.,1 Pratikkumar Desai, M.B.B.S.,1 H. Fred Downey, Ph.D

badania oryginalnie opublikowano w Lymphat Res Biol. 2010 Sep; 8(3): 149–154. doi: 10.1089/lrb.2009.0032

 

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i zastosowanie mają Polityki prywatności i Warunki świadczenia usług Google.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Marcin Szkolnicki działający pod firmą Systema Marcin Szkolnicki z siedzibą przy ul. Łużyckiej 18A, 51-111 Wrocław wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) o numerze ewidencyjnym: 2.02/00120/2016.
Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem email kontakt@isoa.pl.