ISOA | International School of Osteopathy for Animals » Siedem wskazówek od Tony’ego Nevina do stosowania w przypadku psów z zapaleniem stawów

Siedem wskazówek od Tony’ego Nevina do stosowania w przypadku psów z zapaleniem stawów

wtorek 20 października, 2020

Biorąc pod uwagę wydłużenie oczekiwanej długości życia naszych najlepszych przyjaciół, nie powinno dziwić, że choroba zwyrodnieniowa stawów staje się częstym towarzyszem psów na późniejszych etapach ich życia. Dotyczy to nie tylko starszych zwierząt. W wielu rasach mogą występować wrodzone schorzenia ortopedyczne, które predysponują do przyspieszonego zużycia poszczególnych stawów, takich jak biodra, łokcie
i nadgarstki.

Co możemy zrobić, aby pomóc?

Przede wszystkim musimy uznać, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest częścią życia psa. Następnie powinniśmy przyjrzeć się, jak możemy opóźnić jej wystąpienie, a jeśli już występuje, jak zmniejszyć jej wpływ na nasze ukochane psy. Właściciele kontrolują każdy aspekt życia psa. Gdzie mieszkają, ile ćwiczą, co jedzą i gdzie śpią. Każdy z tych czynników będzie miał wpływ na życie psa. Dlatego musimy upewnić się, że będzie on jak najbardziej pozytywny.

Wskazówka 1: Warunki środowiskowe

Zimno i wilgoć generalnie zwiększają sztywność i widoczny dyskomfort. Choroba zwyrodnieniowa stawów u ludzi została bardzo dobrze udokumentowana i z tego powodu wielu chorych przenosi się do cieplejszych, suchszych stref klimatycznych, które są bardziej odpowiednie przy ich jednostce chorobowej.

Trzymanie psa w zimnej, wilgotnej budzie na świeżym powietrzu nie jest najlepszą rzeczą dla ras predysponujących do choroby zwyrodnieniowej stawów, takich jak m.in. labradory, retrievery, owczarki niemieckie (GSD). Niektóre rasy, takie jak husky syberyjski, radzą sobie znacznie lepiej
w niskich temperaturach, ale stale utrzymująca się wilgoć nigdy nie jest dobra. Dlatego na dobry początek warto jest zapewnić suche, ciepłe środowisko o standardowej wilgotności. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność w przestrzeni mieszkalnej mogą powodować inne dolegliwości i mogą prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych.

Wskazówka 2: Podłoga

Silnie wypolerowane, śliskie podłogi, takie jak polerowane drewno, laminat, linoleum, płytki ceramiczne, znacznie utrudniają psu bezpieczne poruszanie się. U szczeniaka mogą prowadzić do bardzo wczesnych problemów
z biodrami z powodu nadmiernego odwodzenia, które będzie miało miejsce za każdym razem, gdy szczeniak poślizgnie się na podłodze. Wiele szczeniąt przyjmie bardzo szeroką postawę, aby ustabilizować swoje ciało i umożliwić sobie poruszanie się. W miarę wzrostu prowadzi to do zmiany sił oddziałujących na stawy i powiązanych z nimi strukturach tkanek miękkich.

U starszego psa mogą powodować niepokój, odmowę chodzenia po tej części domu, a także nawracające drobne urazy podczas poślizgu lub próby złapania przyczepności. Analogicznie, może to prowadzić do zmiany obciążenia tych samych struktur, co w przypadku szczeniaka.

Podłogi antypoślizgowe lub antypoślizgowe chodniki na podłogach drewnianych i laminowanych mogą zapewnić Twojemu psu bezpieczną trasę do przejścia, a zastosowane u szczenięcia pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów w młodym wieku.

Wskazówka 3: Rozgrzewka

Dotyczy rzucania piłką. Psy uwielbiają gonić różne rzeczy, a przynajmniej większość z nich. Rzucanie piłką dla psa jest w porządku, jeśli pies ma już rozgrzane mięśnie i stawy. Jeśli właśnie się obudził lub właśnie wysiadł
z samochodu, korzystne będzie zabranie go na 10-15 minutowy spacer, zanim pozwoli mu się biegać. Przez spacer mam na myśli kontrolowany spacer, a nie przypadek, w którym pies wyskakuje z samochodu, żeby pogonić wiewiórkę!

Po rozgrzewce, można rozpocząć rzucanie piłką, ale ponownie unikaj zmuszania psa do wykonywania absurdalnych manewrów gimnastycznych, ponieważ najprawdopodobniej przyspieszą one zużycie i urazy stawów.

 

Schody mogą stanowić prawdziwy problem dla psów z problemami stawowymi, a zwłaszcza chorobą zwyrodnieniową stawów. Zarówno wchodzenie, jak i schodzenie mogą powodować zwiększone ciśnienie śródstawowe spowodowane obciążeniem, a także siłą skurczu mięśni zwiększającą nacisk wywierany na już uszkodzone tkanki. Małe rasy kompensują i radzą sobie, wykorzystując głównie swoje stawy kręgosłupa, podczas gdy u psów ras dużych, występuje wpływ dłuższej dźwigni stawy, prowadząc do wystąpienia lub zaostrzenia problemu.

Jeśli to możliwe, staraj się zapobiegać korzystaniu ze schodów lub stopni lub przynajmniej ogranicz ich używanie do jednego raza dziennie, jeśli pies śpi
w nocy na piętrze. Bramki schodowe używane w przypadku małych dzieci mogą być przydatnym dodatkiem, ograniczającym ten ruch.

 

Wskazówka 5: Skakanie

O ile to możliwe, unikaj wskakiwania i wyskakiwania z samochodu lub innego pojazdu. Nagłe obciążenie kończyn i stawów kręgosłupa może powodować dyskomfort podczas wsiadania do samochodu, a wstrząs podczas wyskakiwania może naprawdę nadwyrężyć stawy ze zwyrodnieniami.

Podnoszenie i wyciąganie psa lub korzystanie z rampy dla psa to przydatne sposoby na zmniejszanie skutków ich przypadłości i umożliwienie im prowadzenia bardziej aktywnego życia.

Wskazówka 6: Podnoszenie misek

Podnieś miski na karmę i wodę, tak aby pies nie musiał sięgać do samej podłogi. Podczas gdy jedzenie z poziomu gruntu jest normalne i właściwe dla młodych i zdrowych psów, Dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów będzie to coraz trudniejsze. Teraz można kupić zestawy, do których można włożyć własne miski, albo zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu.

Umożliwienie picia i jedzenia w ten sposób psom z zapaleniem stawów pomoże również w ich trawieniu, ponieważ nie będą musiały się tak mocno napinać, próbując dosięgnąć do miski.

Wskazówka 7: Spacery

Podczas spaceru z psem z zapaleniem stawów ważne jest, aby chodzić
w wygodnym i zrównoważonym dla niego tempie. Straciłem rachubę, ile razy widziałem ludzi z dobrymi intencjami, ciągnących artretycznego psa za obrożę i smycz. Psy z zapaleniem stawów często chcą się zatrzymywać co kilka kroków, a niektórym zajmuje trochę czasu, zanim znowu mogą iść. Cierpliwość jest cnotą w takich sytuacjach i zawsze dobrze jest pamiętać, ile przyjemności i radości dali nam w swoich lepszych latach, sprawiając, że słuszne i właściwe jest okazywanie im szacunku i troski, których potrzebują na starość.

 

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą niektórym z was, którzy mają do czynienia z opieką nad starszym psem lub chorym na zapalenie stawów. Życzę Wam wielu szczęśliwych lat, miesięcy i dni, spędzanych razem, dzieląc wspaniałe, życiowe przygody.


autor: Tony Nevin dla Medium.com

art. oryginalny: https://medium.com/creatures/seven-tips-for-dogs-with-arthritis-66e9dd9080b5

Tłumacz: Magda Hiller

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i zastosowanie mają Polityki prywatności i Warunki świadczenia usług Google.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Marcin Szkolnicki działający pod firmą Systema Marcin Szkolnicki z siedzibą przy ul. Łużyckiej 18A, 51-111 Wrocław wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) o numerze ewidencyjnym: 2.02/00120/2016.
Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem email kontakt@isoa.pl.