ISOA | International School of Osteopathy for Animals » Tony Nevin – pierwszy osteopata słoni

Tony Nevin – pierwszy osteopata słoni

poniedziałek 20 kwietnia, 2020

„Nikt, od czterech tysięcy lat opieki nad słoniami, nigdy nie zrobił czegoś takiego."
John Roberts, dyrektor Golden Triangle Asian Elephant Foundation sanctuary

Wyjątkowy i bezkompromisowy brytyjski pionier spakował swój plecak i powędrował przez upalną dżunglę na spotkanie z największym wyzwaniem swojej kariery – osteopatią słoni.

Tony Nevin (47l.), jedyny na świecie osteopata dzikich zwierząt udał się aż do Tajlandii aby leczyć te dwutonowe zwierzęta.

Użył uzdrawiającej siły własnych  dłoni, aby przynieść ulgę kilkudziesięciu, cierpiącym w obecnie zakazanym przemyśle tekowym, stworzeniom w sanktuarium słoni.

Pomimo bezlitosnego 35-stopniowego upału udało mu się uzyskać piorunujące rezultaty.

Nic dziwnego, że zszokowani zarządcy sanktuarium planują namówić go do powrotu, zwłaszcza po naciskach studentów z Australii, którzy pragną przyjechać do Tajlandii i studiować jego pracę.

Nevin, ojciec dwójki dzieci z Cheltenham, Gloucestershire powiedział:

„To wielki przywilej móc pracować tak blisko ze słońmi. Podnoszenie nogi słonia, rotowanie jej raz po raz w celu uwolnienia biomechaniki to ciężka praca przy takich temperaturach. Dodajcie do tego wilgotność powietrza i tak naprawdę nie da się wypić wystarczającej ilości, aby zrekompensować utratę wody. Wiele osób nie wierzy w moje metody, jednak sceptycyzm kończy się w momencie, w którym obserwują moją pracę i jej rezultaty – nie ma żadnych wątpliwości, że przynosi ona słoniom dużą ulgę.”

Tony, który mieszka ze swoją żoną Melissą, 14-letnim synem Richardem i ośmioletnią córką Maddie, udał się w zeszłym miesiącu do serca tajlandzkiej dżungli na granicy birmańskiej.

Osteopata, leczący ludzi i zwierzęta w Wielkiej Brytanii, odwiedził Fundację Słoni Azjatyckich Golden Triangle, aby pomóc aż 30 słoniom.

Jego metoda obejmuje masaż tkanek miękkich i delikatne kołysanie głowy, szyi i ciała słonia, aby złagodzić asymetryczne obciążenia mięśni.

Jedno z dzikich zwierząt, zwane Dah, doprowadziło go do łez, gdy stopniowo powróciło do zdrowia. Słoń miał problemy z poruszaniem się, ale został wyleczony techniką Tony’ego.

Pomógł również wyleczyć byka o imieniu Pepsi, który doznał głębokich ran w walce z innym zwierzęciem.

Nevin powiedział: „Nie sądzę, aby mahoutowie, opiekujący się słoniami, mogli uwierzyć w to, co chciałem zrobić. Nazywali mnie „baa” – co oznacza „szalony” – jednak zobaczyli wyniki, a potem chcieli się nauczyć i kontynuować tę pracę.

„Pepsi, 12-letni byk, doznał głębokich ran w walce z innym bykiem, kiedy przyjechaliśmy, nie mógł zgiąć nogi. Przepływ limfatyczny został zakłócony, mięśnie były napięte, a stawy sztywne i nieelastyczne. Kiedy wyjeżdżałem, zginał łokieć, chodził swobodniej i bardziej komfortowo – ale najśmieszniejsze było to, jak bardzo lubił to leczenie”.

Osteopatia polega między innymi na fizycznym podnoszeniu kończyn w celu leczenia biomechaniki i regulacji wszystkich układów ciała – w tym układu nerwowego, mięśniowego i szkieletowego.

Praktyka ta jest często stosowana u zwierząt domowych, ale Tony leczy wszystkie zwierzęta od gryzoni po nosorożce, często w ramach wolontariatu.

Fundacja Golden Triangle Asian Elephant znajduje się około godziny jazdy na północ od Chiang Rai, na granicy birmańskiej w Tajlandii. Organizację charytatywną zamieszkują zarówno słonie, jak i  rodziny mahoutów, mieszkają one obok siebie w specjalnie zbudowanym, tradycyjnym obozie.

John Roberts, dyrektor fundacji, przyznał, że był sceptyczny, gdy Tony skontaktował się z nim w sprawie badań osteopatycznych – ale był zupełnie oszołomiony wynikami.

„Na początku pomyślałem: Jestem pewien, że nie zaszkodzi to słoniom, nigdy nie wiadomo, może akurat pomoże ”, więc byłem gotów spróbować” – powiedział.

„Nikt, od czterech tysięcy lat opieki nad słoniami, nigdy nie zrobił czegoś takiego. Tony jest mile widziany w każdej chwili i mamy nadzieję, że do listopada uda mu się wrócić, ponieważ  mamy weterynarzy, nie tylko z uniwersytetu w Chiang Mai na południu, ale nawet z Australii, którzy podróżują specjalnie po to aby nauczyć się jego metody”

W przerwach w leczeniu dzikich zwierząt Tony wraca do Cheltenham i opiekuje się zwierzętami domowymi i końmi.

Jego metoda leczenia słoni azjatyckich zostało ukazane w  nowym serialu dokumentalnym „Animal Mechanics”.

 

 

 

Artykuł oryginalny: https://www.dailymail.co.uk/news/article-2021993/Briton-Tony-Nevin-worlds-osteopath-ELEPHANTS.html

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i zastosowanie mają Polityki prywatności i Warunki świadczenia usług Google.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Marcin Szkolnicki działający pod firmą Systema Marcin Szkolnicki z siedzibą przy ul. Łużyckiej 18A, 51-111 Wrocław wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) o numerze ewidencyjnym: 2.02/00120/2016.
Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem email kontakt@isoa.pl.