ISOA | International School of Osteopathy for Animals » Jak wygląda wizyta u osteopaty zwierzęcego

Jak wygląda wizyta u osteopaty zwierzęcego

wtorek Luty 19, 2019

 

Wizyta u osteopaty zwierzęcego rozpoczyna się szczegółowym wywiadem pozwalającym osteopacie wybrać wstępny kierunek działania terapii. Osteopata na pewno zapyta Cię o powód wizyty, kiedy zaczął się problem zdrowotny zwierzaka, w jakich okolicznościach się pojawił. Jeśli posiadasz dodatkowe badania, to zabierz je ze sobą, będą one analizowane w celu weryfikowania założonej wcześniej drogi diagnostycznej.

Następnie terapeuta przechodzi do badania. Składa się ono z szeregu testów medycznych głównie z zakresu ortopedii, neurologii, traumatologii. W skład badania wchodzi między innymi badanie ruchomości stawowej, tkankowej, powięziowej, napięcia mięśniowego, analiza postawy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaniesz skierowany do innego specjalisty, na dodatkową diagnostykę obrazową lub laboratoryjną.

Ostatnim etapem wizyty jest terapia. Osteopatia znajduje miejsca o zwiększonym napięciu tkankowym lub zablokowanie stawowe i usuwa je za pomocą specjalistycznych technik manualnych. Z powodu braku możliwości werbalnej komunikacji ze zwierzęciem osteopaci muszą posiadać umiejętności badania palpacyjnego. Podstawowym narzędziem jest właśnie badanie manualne. Za jego pomocą jesteśmy w stanie ocenić stan zdrowia i regulować organizm pod kątem powrotu do zdrowia. Zgodnie z zasadami osteopatii, w terapię włączamy cały organizm, stąd osteopata pracuje na całym ciele, a nie tylko tam, gdzie występują dolegliwości. Osteopata ma za zadanie znalezienie przyczyny problemu, a nie jedynie stwierdzenie faktu: „pies odczuwa ból, kuleje”. Dopiero ustalenie prawdziwej przyczyny dolegliwości umożliwia długoterminowe efekty terapii. Terapia osteopatyczna prowadzona jest w oparciu o szeroką wiedzę z fizjologii, anatomii, biomechaniki.

Generalnie leczenie osteopatyczne nie ma żadnych skutków ubocznych. Niemniej jednak u niektórych pacjentów może nastąpić chwilowe nasilenie objawów, które powinno ustąpić w 24 do 48 godzin. Zwykle takie objawy charakteryzuje również osłabienie, stan podgorączkowy, bóle mięśniowe. Po wizycie należy intensywniej nawadniać organizm zwierzęcia oraz kontrolować zwierzaka, aby nie miał nadmiernego / zbyt intensywnego wysiłku. Jest to związane z mobilizacją organizmu do samoregulacji i powstaniem w leczonym miejscu przejściowego stanu zapalnego, aby w efekcie przywrócić stan zdrowia.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i zastosowanie mają Polityki prywatności i Warunki świadczenia usług Google.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Marcin Szkolnicki działający pod firmą Systema Marcin Szkolnicki z siedzibą przy ul. Łużyckiej 18A, 51-111 Wrocław wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) o numerze ewidencyjnym: 2.02/00120/2016.
Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem email kontakt@isoa.pl.